Pár napon belül elstartol a párját ritkító, műfaji határokon átívelő Fekete Zaj fesztivál. Cikkünkben összeszedtük, hogy miért érdemes Sástóra látogatnia egy metalosnak.
A Fekete Zaj 2009-ben került először megrendezésre az ország legmagasabban fekvő tava mellett, a Mátra-béli Sástón. A szervezőgárda mindig is szem előtt tartotta, hogy egyedi, skatulyákba be nem illeszthető fellépőkből álljon a zenei felhozatal, így többek között a Sólstafir, a The Moon and the Nightspirit, az Ulver, a Grimegod és a VHK is megfordult már a Zaj színpadán.
A fesztivál főként anyagi okok miatt 2014-ben elbúcsúzott a közönségétől, azóta pedig alacsonyabb hatásfokon működve Fekete Zaj Osztálykirándulásként zajlott a családias hangulatú sástói fesztivál. A tavalyi év végén Téli Fekete Zaj néven folyt a Dürerben egy egynapos zenei megmozdulás, idén azonban feltámad a Zaj, úgyhogy az augusztus 20-i hosszúhétvégén végre teljes valójában áll elénk ez az igazán sajátos hangulatú esemény.
A fesztivál egyáltalán nem metal-bázisú, mi azonban mégis azt mondjuk, hogy jócskán megéri egy metalosnak is ellátogatnia a Zajra. S hogy miért? Lássuk!
Alcest
Az idei Zaj egyik legnagyobb neve kétségkívül a francia Alcest. A zenekart 1999-ben indította el Stéphane Paut, művésznevén Neige (magyarul hó) a saját black metal projektjeként. Az első demo kiadása után azonban egyre inkább kezdett a post-metal és a shoegaze irányába haladni az Alcest zenei világa, melynek szellemében a kislemezektől és single-öktől eltekintve már öt nagylemez született. A zene sajátos, egyedi hangulata egy másik világba rántja az embert, érdemes tehát élőben átélni az élményt. A spiritualitás és a lágy gitármelódiák nászának gyümölcse ez a zene, mely a post-metal rajongóinak igen erőteljesen ajánlott. A zenekar a fesztivál utolsó napján, augusztus 19-én fog színpadra állni a Fanyűvő színpadon.
Vágtázó Halottkémek
A VHK ugyan nem metal, mégis sok metalos szereti őket, amit én személy szerint abszolút meg tudok érteni, hiszen az 1975-ben alakult zenekar egészen új dimenziókat nyit meg a hallgató előtt. A népzene punkkal és pszichedelikus rockzenével való ötvözése egészen mágikus hatásokkal bír, melyet a színpadi díszlet és a fények csak tovább fokoznak. Tíz lemez, rengeteg esemény és botrány, jó pár tagcsere – Grandpierre Attila zenekara azonban még mindig talpon. Koncertezés terén ugyan kevésbé aktív a csapat, hiszen a nyár egyetlen VHK koncertje a Fekete Zaj fesztiválon lesz, augusztus 18-án, a Lúdvérc színpadon. Ha szeretnéd megtapasztalni, hogy mennyire energikusak a koncertjeik, ne szalaszd el a lehetőséget! Hab a tortán, hogy a fesztiválon szintén fellépő brit Crippled Black Phoenix a Hunok csatája című VHK-dal feldolgozásával is készül, melyet a két zenekar együtt fog előadni.
Shapat Terror
Groove metal, grunge, stoner. A Shapat Terror e három műfajt gyúrja egybe már lassan tíz éve. Az egri trió zenéjében nem állandó a fentebb említett műfajok eloszlása, néha az egyik, néha pedig a másik domborodik ki jobban, legyen szó egy egész dalról, vagy csupán egy riffről. Sohajda Péter éneke sem állandó, van, amikor mélyebb regiszterekben dalol, máskor viszont a magasabb hangját veszi elő, hogy slágeres, fülbemászó énekdallamokkal gazdagítsa a zenét. Tökéletes ellensúlyozása lesz a Shapat Terror koncertje a jó pár post-metal zenekar fellépésének. A shapat csapat a fesztivál első napján fog fellépni az Osztálykirándulás színpadon a naplementével nagyjából egy időben, 20.10-kor.
Perihelion
A hajdani Neokhrome zenekar hamvain jött létre 2014-ben a hazai Perihelion. Vasvári Gyula és Katonka Barna zenekara kísérletezős post-metalt játszik, melyhez költői szintű dalszövegek társulnak. Gyula a saját élményeiből merít a szövegek megalkotásakor, ezek azonban többféleképpen is értelmezhetőek, akárcsak egy jól megírt vers. A zenélés is igen magas szinten zajlik, dacára annak, hogy a Perihelionból senkinek sincsenek zenei előképzettségei. Post-metal lévén nem egy tombolós zene ez, sokkal inkább gyönyörködtető, libabőrt okozó. Jómagam Sástón és Perihelion koncerten is voltam már, úgyhogy bátran ki merem jelenteni, hogy a Perihelion koncertje finoman szólva is nagyon jónak ígérkezik. Augusztus 19, Lúdvérc színpad, 18 óra 10 perc!
Agregator
A tatabányai zenekar 1997-ben alakult meg azzal a céllal, hogy a göteborgi metal vonalát képviseljék itthon magyar nyelvű szövegekkel. A zenekar legutóbbi, ötödik nagylemeze tavaly jelent meg Semmiből, a semmin át címmel, az album pedig az eddig kitaposott úton halad, némi gothic hatással operálva. A dalszövegek passzolnak a kissé borús zenéhez, a fő témák közé tartozik a kilátástalanság, az útkeresés és a hiábavalóság. A szövegeket Mikus Tamás öblös hörgésekkel tolmácsolja a hallgatóság felé, úgyhogy ha valaki ”igazi” metalra vágyik a Zajon, akkor az Agregatort bátran ajánljuk.
Képzelt Város
Post-rock Budapestről öt zenésztől. Négy nagylemez, és két EP. A 2005 óta fennálló Képzelt Város már túl van egyen s máson, a Fekete Zajon is ötödjére fognak fellépni, nyugodtan mondhatjuk tehát, hogy szinte hazajár a zenekar a Zajra. A Képzelt Város muzsikája zeneközpontú, de az ének és a szöveg sincsen elhanyagolva. Az öt tag öt különböző személyiséget jelent, az inspirációk öt különböző helyről származnak, a végén mégis egy olyan elegyet alkotnak, ami hatalmas erővel bír. Szép, kissé szomorkás hangulatú zene ez a hazai undergroundból, mely méltán fog helytállni a fesztivál második napjának utolsó fellépőjeként.
Ygfan
A 2013-ban alakult fővárosi Ygfan a hazai underground színtér egyik legígéretesebb zenekara. Egyedi megoldásokban bővelkedő post-black metal zenekarról beszélünk, egy EP-vel és egy nagylemezzel a háta mögött. A legutóbbi kiadvány Hamvakból… címmel látott napvilágot idén májusban, a lemez pedig méltó utódja a három évvel ezelőtti Köd című kislemeznek. Az Ygfan nem csupán zeneileg, de a dalszövegek terén is erős, Bálint Zsolt elvont sorai tökéletes összhangban vannak az együttes zenéjével. A természetközeliség több ponton is fellelhető az Ygfanban, a zenekarnak ezt a tulajdonságát a Mátra erdőségei pedig csak fokozni fogják.
Divided
Ha modern hangzásra és modern megjelenésre vágysz, akkor a Divided a te zenekarod! A 2014-ben alakult kvartett modern, dallamos metalt játszik, melyet elektronikus effektekkel tarkítanak. Jósa Tamás hol karcos, hol tiszta hangon énekel, a gitárok pedig hol power metal, hol pedig melodeath hatásokat fogadnak magukba. A Divided zenéje persze sok másféle dologból is építkezik, éppen ez adja az egésznek az esszenciáját. A meghökkentő zenekari ”egyenruha” pedig egy újabb pluszt ad az egészhez, a gótikus és futurisztikus elemeket ötvöző ruházat ugyanis igazán egyedi. Hát még az alapkoncepció, amely az egész magyarázatául szolgál…
Svoid
A budapesti duó nem tisztán black metalt játszik, zenéjükben az indie és post-punk elemeken túl sok egyéb dolog is felfedezhető. A Svoid 2009 óta létezik azzal a céllal, hogy zenéjével összekösse a Mindenséget a Semmivel, és ábrázolja az alaktalan Véget. A merengős, borús hangulatú zene eddig egy EP, egy single és két nagylemez formájában öltött testet, a legújabb, Spiral Dance című EP pedig augusztus 16-án fog napvilágot látni. A Svoid augusztus 17-én lép majd fel a fesztivál Osztálykirándulás színpadán, és az új anyagból is biztosan hallunk majd ezt-azt. Akit mélyebben érdekel a zenekar filozófiája és története, az tekintse meg a Headcrusher Underground Music Magazine által készített interjút itt.
Cikkünk szereplői a fesztivál fellépőinek igen kis részét teszik ki, hiszen a Fekete Zajon ötvennél is több előadó fog a három színpad valamelyikére állni. Igyekeztünk a metalhoz legközelebb álló fellépőket bemutatni, de a lista így sem teljes. Nem is lehet, hiszen a műfaji határokat majd’ minden színpadra álló átlépi, a metalt pedig sokuk érinti.
Ajánljuk még a hajdani Folk Rock Maraton rendezvénysorozat gyakori fellépőjét, a hazai The Moon and the Nightspiritet, a francia Igorrrt, mely annyi műfajt olvaszt egybe, hogy felsorolni is hosszú lenne, illetve érdemes lesz a Void ov Voices koncertjére is ellátogatni, mely a Mayhemből és a Tormentorból ismert Csihar Attila elektronikus szólóprojektje.
A zenei paletta tehát igen széles, mindenki fog találni magának fogára valót, legyen az elektronikus zene, világzene, vagy metal. A helyszín pedig biztosan fokozni fogja a hangulatot, hiszen a Mátra egészében is gyönyörű, Sástó környéke viszont igazán egyedülálló. A zenei programokon kívül lesznek workshopok, lesz bábelőadás, filozófiai témájú beszélgetés, aki pedig közelebbről is a természetre vágyik, az számtalan túraútvonal között válogathat.
Zajongjunk együtt!