A DEVOID decemberben megjelent kislemezét ajánljuk kedves figyelmetekbe

2023. 01. 25. - 17:28

Nagyon fel kell zárkóznom Devoid ügyileg, ugyanis a győri hardcore / death metal kvintett olyat villantott legutóbbi kislemezén, hogy még most sem tértem magamhoz. A tavalyi év elég izmos volt súlyos zenei kiadványok szempontjából, a hazai szcéna is hozta a minőséginél minőségibb cuccokat, csak a volumen volt kisebb. Bevallom őszintén a Devoid EP fölött valami miatt átsiklottam, elkerülte a lejátszómat, pedig a Parallel Realities minden tekintetben megérdemli a nagyobb figyelmet. A Vented / Omega Diatribe gitáros Hájer Gergő segítségével készült anyag 5 (4 + 1) fantasztikusan megírt, húzós – groove-os, sötét metal számot rejt, mely rövidsége ellenére (bő fertályóra) simán ott ragad az ember fejében. A műfaji kategóriákkal néha bajban vagyok, olykor pedig teljesen egyértelmű, hogy mi az, amit az adott banda játszik.

A Devoid esetében a különböző stíluselemek, mint például a death és thrash metal, a modern hardcore és a csipetnyi djent, hatásos robbanóelegyet alkotnak. Ehhez társul még a remek szerzői véna, ami a nóták felépítésén és dinamikáján is érződik. Logikusan, gördülékenyen vannak megírva a dalok, szép kerek kompozíciókat kapunk, jobbnál jobb részekkel, komolyan mondom, amióta hallgatom az EP-t, a Divide legvégén automatikusan újra a play gomb után nyúlok.

 

A Breath Of Oizys vészjósló / merengős gitárbontogatós introja után a videoklipes Cheapest Fake Of All már szakítja is befelé az arcodat a kétlábgépes hentelésével. Ötletesen felépített, hatásos szám, kib*szott szigorú riffekkel, ami azonnal magával ránt. Annyira gördülékenyen jönnek egymás után a témák, akarva – akaratlanul elkezd rá bólogatni az ember. (Így kell súlyos zenét játszani, csak semmi görcsölés!) Waldmann Szilárd hangja ráadásul jó barbár, szépen meg is küldi. Csupán 4 perces a track, de sokkal töményebbnek tűnik. A kiváló gitárszólóval ékesített Can’t Set viszi tovább a feelinget, kicsit magasabb hőfokon, és ha lehet, még jobban odapörköl – csak máshogy. A húrosokat ki kell emelnem: Macher Zoltán és Nyemcsek Csaba igazi riffmesterek, kezükben izzik a melodikus északi metal, azon belül a svéd vonal. Basszerosuk, Papatyi Adrián témáit is remekül ki lehet hallani a keverésből, nincs a sound alá temetve, a Can’t Set jazzes megoldásai ebben a környezetben frissítőleg hatnak. Legyünk őszinték: kár lenne tagadni az örlőgép Meshuggah hatását, nincs ezzel semmi baj, pont annyi került bele a Devoid fémes szövetébe, mint amennyi szükséges. Ez az „ízesítés” az egész EP-t végigkíséri, de mondom, kellő érzékkel van adagolva, gyakorlatilag csak csavar egyet a történeten.

A zene alapja többnyire darálós extreme metal, tele dögösebbnél dögösebb groove-okkal, amit aztán pluszban megtörnek valamilyen atmoszférikus vagy agyasabb résszel. Egy olyasmi izgalmas mixet kell elképzelni, mint amit a francia Gojira is játszik, csak hidegebb / zordabb megközelítésben. Az At The Gates emlékeit felidéző, címadó Parallel Realities még magasabbra teszi a lécet: ebben is olyan gitárvirgák vannak, ami abszolút nyugati színvonal, de minőségi munkát hallok, bármelyik oldalról vizsgálom. Szilárd orgánuma pedig kellőképpen változatos, magasabb hangtartományokban is ügyesen mozog. A zenei szekcióba / tudásba sem tudok belekötni, angolul „top notch” mindenki. A Divide váltja ki a legerősebb impulzust belőlem: Horváth Attila dobolása itt is végig precíz, csodálatos szaggatásokat hoz kétlábgépen, megy, mint a bulldózer. A dal magasztos hangulata még sokáig ott marad az ember hallójárataiban.

A budapesti 515 Studio-ban készült / felvett anyag kegyetlenül szól, konkrétan szétbaltázza az elméd, talán a pergő nekem kicsit előtérben van, de ez legyen az én bajom. A borító (ami Waldmann Boglárka érdeme) és a lemez kivitelezése szép lett, a szövegeket viszont hiányoltam a belsejéből.

Egy hasonló ívásban és nívóval elkészülő 2023-as nagylemezzel szerintem óriásit tudna menni a Devoid legénysége, itthon már bizonyítottak és minden képességük adott hozzá, hogy meglegyen az áttörés. Én szurkolok nekik, hogy ez összejöjjön, addig pedig megpróbálom őket elcsípni valahol élőben.

Írta: Molnár Zoltán

 

A Devoid kislemez és sok más metal album előrendelhető a Metal.hu webshopjában:

[products tag=”devoid, vented” columns=”3″ limit=”12″ orderby=”date”]

LEGFRISSEBB CIKKEK

NIRVANA feldolgozással és vonósokkal érkezik az új UADA lemez

NIRVANA feldolgozással és vonósokkal érkezik az új UADA lemez

Jake Superchi az UADA zenekar tagja így nyilatkozott az áprilisban megjelenő új lemezről: „Az Interwoven ötlete – egy akusztikus utazás, amely diszkográfiánk minden fejezetéből egy-egy dalt követ nyomon – először az UADA megalapításának napján, 2014. október 1-jén...

LEGÚJABB TERMÉKEK A WEBSHOPUNKBAN