A Nova Prospect zenekar nem ma kezdte a pályafutását. Állandóan mozgásban vannak, idáig négy nagylemezt, számos videoklipet, és fesztiválfellépést tudhatnak maguk mögött. A múltidézés mellet, a csapat jelenlegi tervei, a készülő új album és egy saját speciality kávé is szóba kerültek. A Nova Prospect most ünnepli fennállásának tizennyolcadik életévét, Kiss Józseffel, a zenekar gitárosával beszélgettünk.
Hamarosan nagykorúvá érik a zenekar, ezúton is gratulálunk hozzá! Hogyan foglalnátok össze az elmúlt 18 évet?
Köszönjük, és persze mindenekelőtt köszönjük a folyamatos támogatást és szeretetet a közönségünknek is, mert nélkülük kicsit sem lett volna ennyire izgalmas és élménydús az elmúlt 18 év.
Röviden összefoglalva a zenekar életútja egy olyan hullámvasúthoz hasonlítható, melynek nem töretlen a pályája, de a csúcsok mindig egyre magasabbak lettek, és ha néha picit el is tűntünk (épp nem jön ki új lemez/dal, vagy kevesebbet koncertezünk), valahogy mindig a felszínen tudtunk maradni. Viszonylag korán érkezett az első nagylemezünk és 2007. júliusi első koncertünk óta folyamatosan járjuk az ország színpadait.
Mindig is azt tartottuk szem előtt, hogy a saját stílusunk és elvárásaink legyenek a legfontosabbak, zeneileg valahol a rock/metal és a populáris zenék határán táncolva, de mindig fenntartva egy folyamatos fejlődési ívet.
A 2020-as években úgy gondolom, hogy önmagában nagy érték, hogy egy zenekar eléri a 18 éves kort, mi együtt tudtunk maradni, közösek a céljaink, az értékrendünk, és még mindig ugyanazzal az izgalommal várjuk a koncerteket, vagy épp ugyanolyan lelkesek vagyunk, amikor készül egy új dal.
Melyek voltak azok a pillanatok / történések ebből a 18 évből, amelyekre szívesen visszaemlékeztek? Mi az, amit máshogy csináltatok volna?
Nyilvánvalóan rengeteg emlékezetes pillanatban és élményben volt részünk a 18 év alatt, de azért vannak olyan mérföldkövek, amiket meghatározóak, és ki is lehet emelni: például amikor az első nagylemezt kezében tartja az ember, vagy épp a 2. lemez, amely már Hammerworld mellékleteként jelent meg 2015-ben, és ezzel szélesebb közönséghez jutottunk el. Életre szóló élmény, amikor 2017-ben megnyertük a Wacken Metal Battle hazai döntőjét, és utána mi képviselhettük Magyarországot a legendás fesztiválon. Egy, az underground és a mainstream határvonalán egyensúlyozó bandának szintén meghatározó a köztévés, Dalos szereplés, különösen az első, 2018-as.
Közhelyes és egyben utópisztikus, hogy mennyivel jobb lett volna a mai tudásunkkal, a jelenlegi megszólalásunkkal kihozni már az első lemezt is akár, de tény, hogy akkor is a legjobb tudásunk szerint dolgoztunk, és ahogy már mondtam korábban is, a folyamatos fejlődés is az út része.
Akadnak persze olyan pillanatok is, amikor meg pont az ellenkezőjét kívánja az ember: néha jó lenne azzal a jó értelemben vett naivitással, ártatlan őszinteséggel alkotni, mint 18 évesen, amikor kezdtem az aktív zenélést, vagy amikor a Novát megalapítottuk 2007-ben.

Ha odapörgetünk a korai évekre mint egy filmszalagon, mi változott a kezdetekhez képest? Ilyenkor emberileg is sokat változunk, komolyodunk. Ti hogy látjátok ezt?
Már a zenekar indulásakor is komolyan vettük a technikai és hangszeres felkészültséget, a koncerteken a való korrekt megszólalást, de az évek során ebben is sokat fejlődtünk. Mivel a hangzóanyagokat is magunknak vesszük fel és keverjük, folyamatosan fejlesztettünk ezen a területen is, emelett Bálint (Schautek Bálint – szövegíró, elektronikus hangszerek és társhangmérnök) és én is rengeteget tanultunk keverés és mastering tekintetében.
A színpadi jelenlét szempontjából azt gondolom, Gabi (Besnyő Gabriella – énekes) hozta a legkomolyabb fejlődési ívet azzal, hogy az első pár koncerten nagyon visszafogottan, gyakorlatilag a miksiállvány elé szögezve adta elő a dalokat, valójában egy vokalistából előlépve vált a zenekar arcává, és az évek, majd 2 két évtized során talán nem túlzás azt állítani, hogy kishazánk egyik legszuggesztívebb frontembercsajává nőtte ki magát.
Nagy bulira készültök április 11-én a kecskeméti Ápoló Klubban. Számíthatunk esetleg valami meglepetésre? Úgy tudom, hogy valami igazán különleges dologgal fogtok még előrukkolni, ami Magyarországon teljesen egyedülállónak számít.
Ugyan nem akartuk túlpörgetni ezt a 18. szülinapos dolgot – azért mégsem egy kerek évforduló -, de egyrészt adta magát a koncertdátum az Ápolóban, illetve adódott egy lehetőség, amit nem hagyhattunk ki, és egyben össze is kötöttük a jeles eseménnyel.
A koncertre igyekeztünk meghívni a zenekar 2 ex-basszerosát (a 3. ex-basszerünk, Pásztóy Balázs meg ugye eleve újra velünk van 😀), akik el is fogadták a meghívást, így 1-1 dal erejéig visszatérnek a színpadra, így régen nem játszott dalok is lesznek a szettben. Várható még egy rég látott vendég is, ami maradjon meglepi.
Ergo most jöttök ki egy saját zenekaros kávéval. Ki a nagy kávé fan nálatok? Kinek az ötlete volt?
Valójában mindannyian nagyon szeretjük a kávét a zenekarban, Dani (Kiss Dániel – dob) pl. imádja a török és arab kávékat, én imádom a cold brewt és a flat whiteot, az otthoni főzésnél is minőségi őrölt kávékkal operálok egy viszonylag komolyabb gépezettel.
Régóta kacérkodunk a gondolattal, hogy ennyi idős bandának igazán lehetne valami “sajátmárkás” terméke a zenekaros pólókon kívül, de valahogy nem is adta magát a dolog, a sör, whisky már nem újdonság (pedig 18 évesen már fogyaszthattuk is volna 😀), és kifejezetten mi sem kerestük a lehetőséget. Itt jön a képbe Káger Balázs barátunk, aki a Nova Prospect egyik – ha nem a legnagyobb – követője. Vele is többször dumálgattunk már kávékról, és egyéb gourmet őrületekről. Ő dobta fel, hogy mi lenne, ha megpróbálkoznánk egy saját kávéval, mivel jól ismeri a 42 Coffee-s srácokat, és ehhez gyakorlatilag pont ideálisnak tűnt a közelgő 18. szülinap.
Hogyan tudott megvalósulni ez a 42 Coffee x Nova Prospect kollab? Miként zajlik egy ilyen koprodukció?
Miután Balázs felvette a kapcsolatot a 42 Coffee roastery tulajdonosával és pörkölőmesterével, Nezvál Mátéval, személyesen is találkoztunk a pörkölőműhelyükben, ahol egy több órás sessiön keretében válogattuk ki a nekünk legjobban tetsző ízeket és azok arányát, így egy teljesen egyedi blend jöhetett létre, mely a zenekar logójával készül, és lesz majd megvásárolható is 1 kg-os és 250 g-os kiszerelésekben.
Ez remekül hangzik! Térjünk vissza a zenétekhez. Legutóbbi klipeteket a Legyél a híd című számhoz forgattátok, sok vendégszereplővel. Milyen kihívásokat jelent egy ilyen videó elkészítése?
Maga a forgatás iszonyat jó hangulatban telt, minden várakozásunkat felülmúlta az a lelkesedés és felkészültség, amivel a 25 szereplő érkezett. A legnagyobb kihívás igazából az volt, hogy mindenkinek megtaláljuk megfelelő sort, amit előadhatott a dalból a kamerák előtt, illetve az, hogy minden sornak meglegyen a “gazdája”. Mindenki nagyon ügyes volt, és rengeteg jó felvétel született, így Jucinak (Pintér Judit – rendező) volt még nagy kihívás kiválogatni a legjobb snitteket, és ezeket belesűríteni 3 és fél percbe.
Ez a dal esetleg egy lemez előfutára? Terveztek-e albumot kiadni idén?
Gyakorlatilag már az előző, Végtelennek tűnt c. dalt is a készülő nagylemez előfutárának szántuk, jó szokásunkhoz híven ezúttal sem sietjük el a dolgot, ugyanis a Törékeny egyensúly 2021. októberében jelent meg. Az egyelőre cím nélküli nagylemez zenei része már gyakorlatilag összeállt, és a háttérben folyamatosan dolgozunk a szövegeken és az énekfelvételeken. A tervezett megjelenés inkább 2026 év elejére tehető, és ahogy magunkat ismerem, biztosan helyet kap még a lemezen 1-2 “last minute” dal is, amik majd csak a következő hónapokban születnek csak meg.
Mik terveitek rövid és hosszú távon? Mivel készültök még a speciality kávén kívül?
Ebben az évben még mindenképp várható egy további lemezelőzetes dal videoklip kíséretében, és idén tölti be 10 éves jubileumát a “Szemben az óriás” c. második nagylemezünk, ami egy fontos mérföldkő a zenekar életében. Ehhez kapcsolódóan több ötletünk van, hogy mivel tudnánk a legmegfelelőbb módon megünnepelni ezt a lemezes évfordulót. Részletek hamarosan… 😉

Nova Prospect Facebook /// Youtube /// Instagram
A születésnapi koncerthez KATT IDE /// jegyek pedig ITT érhetőek el.
Írta: Kovács Barbi és MZ





